Nurullah Bora

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Tezime Dair Bir Değerlendirme..

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yazan  | Kategori: Din Eğitimi

Geçen gün, 2009 yılında Prof. Dr. Recep Kaymakcan danışmanlığında tamamladığım ve Alevilik-Din Eğitimi alanına

önemli katkıları olduğunu düşündüğüm "Çoğulculuk Açısından Alevilere Göre Din Eğitimi ve Öğretimi" başlıklı tezimden de bahseden bir makaleye denk geldim.

 

 Aslında keşke tüm tezler

  • araştırmada takip edilen metod,
  • araştırma süreci ve
  • ulaşılan sonuçlar

açsından değerlendirmeye alınsa. Bilimsel çalışmalarda iç tutarlılık, hedefe görelik v.s. gibi kriterlere göre makale konusu edilebilse. Bu tür makalelerin var olduğunu söyleyebilmekle beraber. Bunların nitelik ve nicelik açısından yeterli olduğunu söylemek mümkün gibi görünmemektedir.(En azından kişisel tecrübelerim bana bunu göstermektedir.)

 

 

Genel anlamda Alevilik ve Din Eğitimine yönelik yapılmış olan bazı çalışmaların incelendiği makalede sadece y.lisans tezleri değil konuyla ilgil yazılmış kitaplar, doktora tezleri, makaleler ve diğer birçok yayına yer verilmiştir. Ancak onlarca tez içerisinden Din Eğitimi-Öğretimi başlığı altında içeriği hakkında bilgi verilen iki tezden birinin bana ait olması beni çok mutlu etti. Büyük bir ciddiyetle hazırlamaya çalıştığım ve danışman hocamın tabiriyle "aslında doktora seviyesinde çalışılması gereken bir konu"yu ele almaya çalışmış, yurt içinden ve yurt dışından onlarca Alevi kurum ve kanaat önderine ulaşıp fikirlerini almıştım. Sonuçta bu tezden en çok istifade eden ben oldum. Ancak birçok çalışmada tezimden yararlanıldığını da biliyorum. Bu konuda değişik üniversitelerden akademisyenler bizzat bana ulaşıp tezimi dijital ortamda istemeleri konunun önemini gösteriyordu.

 

Tamamen ilmi hassasiyet çerçevesinde kalıp objektif bir sonucun ortaya çıkması için uğraştığım tezimin -bazı yazım yanlışları dışında- bir y.lisans çalışması için fazlasıyla yararlı bir şekilde tamamlandığını görmek beni ziyadesiyle mutlu ediyor.İnşallah çalışmayı doktora seviyesinde devam ettirmek nasip olur.

Not: İlgili makale şu adreste yer almaktadır: http://www.hikmetyurdu.com/article/download/1032000307/pdf

Diğer Alıntılamalar: 

 

 

 

 

Okunma 3716 defa
Son Düzenlenme Perşembe, 27 Nisan 2017 15:10
Yorum eklemek için giriş yapın

Twitter Mesajları